Jak skutecznie i bezpiecznie wymienić alternator?

Aby zaprezentować jak najklarowniej rolę alternatora w aucie należy odwołać się do jego uproszczonej definicji. Zanim jednak pokusimy się o encyklopedyczne zdania, warto zacząć od roli tytułowej części. A zatem rolą alternatora jest wytwarzanie prądu, a co za tym idzie – ładowanie akumulatora bez którego jak wiemy – żaden współczesny samochód nie ma prawa ruszyć z miejsca.

Jak sprawdzić stan alternatora?

O kiepskiej kondycji alternatora świadczy właśnie charakterystyczna czerwona lampka ze symbolem akumulatora. (Zobacz tutaj: https://www.centercar.pl/clientcatalogue/bezpieczniki-i-obudowy-bezpiecznikow,2A-4-10-1-0000000080-0000000080.aspx) Jeśli alternator działa  sprawnie – wówczas po uruchomieniu zapłonu lampka ta będzie zapalona, zaś po uruchomieniu silnika – zgaśnie. Do najpopularniejszych defektów tytułowego urządzenia zaliczamy zatarcie łożysk, awarię mostka diodowego oraz defekt regulatora napięcia. W trakcie użytkowania pojazdu uszkodzeniu mogą ulec także szczotki alternatora, choć jest to sytuacja stosunkowo rzadka. W każdym z powyższych przypadków należy alternator wymienić. W jaki sposób zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Wymiana alternatora

Rzecz jasna wymianę alternatora zaczynamy od jego demontażu. Proces ten rozpoczynamy od wymontowania paska, który nota bene odpowiedzialny jest za napędzanie tytułowego elementu. Kolejnym etapem jest odłączenie alternatora od towarzyszącej mu wiązki przewodów, a następnie wykręcenie urządzenia z mocowań. Dopiero po wyjęciu alternatora na zewnątrz można pokusić się o jego naprawę, ale nie ten wątek jest przedmiotem dzisiejszego poradnika. Nowy alternator należy zamocować w miejsce wadliwego, przy czym warto rozważyć ewentualną wymianę paska napędzającego. Większość ekspertów zaleca przeprowadzenie tych operacji, bowiem może zdarzyć się tak, że za złe działanie alternatora odpowiedzialny jest właśnie tenże pasek. Zobacz ofertę akumulatorów.

Weryfikacja

Po montażu nowego urządzenia należy uruchomić silnik. Następnie dochodzi do weryfikacji poprawnego działania alternatora. W jaki sposób ją przeprowadzić? Zapytaliśmy o to eksperta – Macieja Gronowalskiego.

„Weryfikacji dokonujemy poprzez zastosowanie miernika podłączonego do zacisków akumulatora. Wówczas możemy przeanalizować przepływ prądu ładowania alternatora. Wynik znajdujący się na odczycie powinien oscylować w granicach wartości od 13.8V do 14.5V. Tu warto podkreślić, że niektóre alternatory wyposażone są w specjalne sprzęgiełko ulokowane na pasowym kole. Zadaniem sprzęgła jest zapobieganie szarpaniu paskiem napędowym w momencie uruchamiania silnika…”

Z wymianą alternatora wiążą się następujące ciekawostki :

– w niektórych modelach aut alternatory są dodatkowo chłodzone cieczą z układu chłodzenia silnika

– test ładowania akumulatora umożliwia wykrycie potencjalnej usterki alternatora

– uszkodzenie łożyska alternatora może poskutkować zerwaniem paska napędzającego

– jedną z rzadkich usterek alternatora jest przepalenie jego uzwojenia

– kompleksowa wymiana alternatora to koszt oscylujący w granicach 200-400zł