mechanic

Jak samemu poradzić sobie z najpopularniejszymi awariami samochodu?

Nie z każdą awarią musisz udawać się do warsztatu samochodowego. Z niektórymi bez problemu poradzisz sobie sam. Oszczędzisz dzięki temu swój czas i pieniądze. Warto jednak przemyśleć, z czym poradzisz sobie bez problemu sam, a co lepiej zostawić fachowcom.

Czy warto oddać auto do serwisu?

Zanim oddasz auto do serwisu oceń, czy rzeczywiście Ci się to opłaca. Najwięcej zaoszczędzić można na drobnych naprawach jak wymiana wycieraczki czy żarówki. Przeciętny kierowca bez problemu powinien poradzić sobie również z tzw. małym przeglądem, który zwykle obejmuje wymianę oleju i filtrów, dopompowanie kół, sprawdzenie żarówek oraz poziomu płynów eksploatacyjnych. Warto mieć jednak na uwadze, że rozpatrując koszta naprawy trzeba brać nie tylko ceny części zamiennych, ale także nasz czas. Okazać może się bowiem, że nie każdą czynność warto wykonać samemu.

Wymiana wycieraczek

Nie jest to zbyt skomplikowana sprawa, więc spokojnie można sobie z tym poradzić samemu. Dodatkowo można przy tym sporo zaoszczędzić. Najtaniej będzie, gdy zdecydujemy się na regenerację piór wycieraczek, wymieniając same gumki. Warto mieć jednak na uwadze, że nie warto za bardzo oszczędzać, ponieważ wycieraczki niskiej jakości mogą nawet zniszczyć szybę.

Wymiana filtra powietrza

W większości aut filtr wymienia się bardzo łatwo, dlatego spokojnie można się na to zdecydować samemu. Często nie będzie do tego potrzebny nawet śrubokręt. Wymieniając filtr samemu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Warto jednak pamiętać, by nie decydować się na najtańszy filtr, tylko dobrej jakości produkt.

Wymiana filtra kabinowego

Typowymi objawami zapchanego filtra kabinowego są zaparowane szyby i nieświeży zapach, który określić można mianem “piwnicznego fetoru”. W większości aut można go wymienić niezwykle łatwo, większego problemu nie sprawia również zakup części zamiennej. Największy kłopot sprawić może samo zlokalizowanie filtra, przydać może się w tym przypadku dobra instrukcja napraw, jednak wytrwałość popłaca.

Wszystkie wymienione wyżej części można znaleźć na https://www.centercar.pl/pages/akcesoria,30-147.aspx.