reka

Jak skutecznie wymienić klocki hamulcowe?

            Wymiana klocków hamulcowych to wbrew pozorom prosta i szybka w realizacji czynność. Nie trzeba mieć ku temu specjalnych umiejętności oraz unikalnych narzędzi. Wystarczy trochę czasu i cierpliwości. W jaki sposób samemu wymienić klocki hamulcowe? Co zrobić, aby ten proces był skuteczny?

Narzędzia do wymiany klocków

            Do większości wariantów samochodów w celu wymiany klocków hamulcowych wystarczy komplet podstawowych narzędzi. Podczas wymiany klocków, warto także wymienić przy okazji tarcze hamulcowe, które podobnie jak klocki – są szczególnie narażone na eksploatacje.  Poza klockami i tarczami, warto wyposażyć się również w śruby, uszczelki, smar oraz podkładki. Po zgromadzeniu narzędzi oraz odpowiedniego wyposażenia możemy przystąpić do tytułowej czynności.

klocek

Co po kolei

            Na początku należy ściągnąć koło, a następnie odkręcić jedną śrubę od zacisku hamulcowego oraz unieść do góry zacisk. Stare klocki wyjmujemy – o ile jest to problematyczne, należy zastosować odpowiedni smar. Po wyjęciu starych klocków należy zamontować w ich miejsce nowe. W tym miejscu należy także wcisnąć tłoczek do zacisku, aby umożliwić założenie zacisku na grubsze klocki. Do czynności jaką jest wciskanie tłoczka najlepiej zastosować specjalny przyrząd, bądź użyć dwóch kluczy o nieco większych rozmiarach. Zanim jednak zamkniemy ową czynność, warto sprawdzić w jakiej kondycji są towarzyszące mechanizmom elementy. Pierwszym z nich jest z pewnością tak zwany prochownik, czyli osłona tłoczka. Jeśli osłonka jest w kiepskiej kondycji należy ją obowiązkowo wymienić. Pozostawienie jej może spowodować przedostawanie się zanieczyszczeń do układu, a to z kolei przyspiesza rozwój ognisk korozji.

felga

Trzeba uważać

            Jeśli do wprowadzenia tłoczka należy użyć sporej siły, to jest to kiepski zwiastun.  Wówczas najrozsądniej jest rozebrać zacisk i przyjrzeć się mu z bliska. Kolejnym elementem układu, który wymaga sprawdzenia jest prowadnica. To właśnie po prowadnicy przesuwa się zacisk. Ruch ten powinien być jak najbardziej swobodny. Uszkodzona prowadnica może sprawiać, że hamulce nie działają skutecznie, a to jak wiemy jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Przy każdej wymianie klocków należy zatem posmarować prowadnice odpowiednim preparatem, aby mieć pewność, że na jej powierzchni nie pojawią się zacięcia. Po uważnym wyczyszczeniu elementów towarzyszących układowi hamulcowemu wystarczy przykręcić zaciski oraz koła. Na koniec ważna uwaga – przed wyruszeniem w pierwszą trasę należy kilka razy energicznie docisnąć hamulec w celu dotarcia poszczególnych elementów.

Współpraca: akroma.pl