ladowanie-auta-elektrycznego

Biopaliwa i auta elektryczne

Wiele mówi się o szkodliwym wpływie paliw samochodowych na środowisko naturalne i atmosferę naszej planety. Wiadomo, że poprzez spalanie benzyny czy gazu, do środowiska dostają się mniej lub bardziej różnego rodzaju szkodliwe substancje, które je zanieczyszczają. Jakie są więc alternatywy dla tych, którzy chcą zadbać o naszą kochaną planetę i jednocześnie jeździć wygodnie swoim samochodem?

Biopaliwa ciekłe i gazowe

Istnieją różnego rodzaje środków napędowych, wydobywane z surowców odnawialnych, takich jak oleje roślinne czy biogaz. Są one tworzone z troską o środowisko i jest bardzo wiele osób, które poszukują tego rodzaju paliwa do swojego samochodu posiadającego oczywiście odpowiednio przystosowaną jednostkę napędową.

Najbardziej popularne i typowo producenckie stacje paliw w Polsce wciąż jednak nie oferują powszechnie takiego rodzaju paliwa, jak więc je znaleźć? Osoby, które są zainteresowane wykorzystaniem w swoim pojeździe biopaliwa, muszą poszukać odpowiedniego dostawcy, który zajmuje się sprzedażą takich środków napędowych. Zanim jednak się na to zdecydują, muszą sprawdzić, czy ich pojazd przystosowany jest do działania na biopaliwie. Jeżeli nie należy oczywiście, jeżeli to możliwe przystosować go do tego lub zakupić innego rodzaju pojazd posiadający w pełni swobodna możliwość jeżdżenia na takim paliwie. Niestety, bardzo często okazuje się, że paliwo ekologiczne nie nadaje się do posiadanego aktualnie samochodu.

Mimo faktu, że ekologiczne paliwo, zarówno ciekłe jak i gazowe, jest stosunkowo tanie w wydobyciu, to jednak jego cena w sprzedaży nie jest wcale niższa od zwykłej benzyny czy oleju napędowego. Nie dziwi więc wcale fakt, że większość osób pozostaje przy popularnych środkach napędowych, zamiast dostosowywać swój samochód i poszukiwać biopaliwa w trudno dostępnych miejscach.

Samochody elektryczne

Od kilku ładnych już lat do użytku weszły także samochody, które wykorzystują do działania źródła energii odnawialnej. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie pojazdu, przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko, ponieważ takie samochody nie wydzielają szkodliwych substancji do atmosfery. Problem z nimi jest jednak taki, że są one nieekonomiczne, ponieważ auto elektryczne nie przejedzie wielu kilometrów na jednym ładowaniu, co jest jego znaczną wadą. Poza tym w naszym kraju brak wciąż dobrze przystosowanych punktów, w których można by taki samochód naładować, gdy jest się w trasie. Zapewne więc jeszcze przez długi czas auta elektryczne nie wejdą do powszechnego użytku.

Widać, to błąd. Inne kraje zaczęły właśnie od budowy odpowiedniej sieci ładowania samochodów. Dzięki temu zachęcili kierowców do kupna takich właśnie aut. Poza tym znacznie usprawnia to podróżowanie. Nie trzeba się martwić o to, gdzie będzie można doładować samochód. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że ładowanie samochodu na tych stacjach jest bezpłatne. Licząc ile rocznie musimy wydać na tankowanie samochodu widać od razu, że jest to duża zachęta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *