rozne-paliwa-stacja

Wybór paliwa – co warto wiedzieć

Każdy samochód napędzany jest starannie wybranym i najbardziej odpowiednim dla pracy jego silnika rodzaju paliwem. To od silnika oraz ewentualnej specjalnej instalacji w aucie zależy, jakie paliwo możemy tankować do naszego pojazdu.

Olej napędowy czy benzyna?

Do paliw ciekłych zalicza się olej napędowy oraz benzyna. Pierwsza pozycja wykorzystywana jest w silnikach typu diesel, których na polskich drogach można spotkać już bardzo dużo i cieszą się one wyjątkowo duża popularnością. Olej napędowy dostępny jest w nieco wyższej cenie niż benzyna, jednak jeden jego litr starcza na znacznie dłuższą trasę. Jest to spowodowane budową silnika, który spala takie paliwo i możliwymi do uzyskania efektami. Do niedawna silniki diesla były najpopularniejsze w kraju. Widać to było zarówno po statystykach kupna nowych aut jak i rejestracji aut sprowadzonych z zagranicy. Jednak nowoczesne diesle mocno różnią się od dawnych konstrukcji. Przede wszystkim są bardzo skomplikowane, przez co ew. koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie. Stąd widać odwrót od tych silników i coraz więcej sprzedaje się benzyn. Widać to też po sprzedaży w sklepach z zaopatrzeniem stacji paliw – więcej sprzedaje się liczników przepływu paliwa do benzyny.

Benzyna tymczasem stanowi najpopularniejszy rodzaj ciekłego paliwa, do tej pory wykorzystywany w naszym kraju najczęściej. Uważana jest ona za bardzo dobry środek napędowy, jednak wciąż istnieje kwestia wydzielanych do atmosfery spalin, których w przypadku benzyny jest dosyć dużo. Do wyboru tego rodzaju paliwa zachęca jednak cena, która jest dosyć niska. Spalanie tego typu paliwa zależy od silnika danego samochodu, ale jest raczej wysokie, co sprawia, że Polacy wciąż narzekają na cenę benzyny, ponieważ muszą ją stale tankować. Chyba że znajdą innego rodzaju opcję napędu jednostki napędowej samochodu.

Zamontowanie instalacji gazowej

Na pewno najtańszym rodzajem paliwa, który można wykorzystać w samochodach jest bardzo popularny ostatnio gaz LPG. Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się „przerobić” swoje samochody na gaz, głównie ze względów ekonomicznych. Choć jest to środek napędowy, który wydziela dużo spalin, nie jest on pod tym względem gorszy od benzyny czy oleju napędowego. Osoby, które dużą jeżdżą swoimi pojazdami i chcą zaoszczędzić na paliwie, bardzo często wybierają właśnie gaz LPG, ponieważ miesięczny rachunek wychodzi w takim przypadku o połowę niższy, niż przy tankowaniu benzyny. Jest to na pewno bardzo ważny argument wpływający na wybór tego rodzaju paliwa do naszego auta.

Co prawda dość trudno przerobić nowe konstrukcje benzynowe na gaz. Co ciekawe, można znaleźć wiele modeli, które oryginalnie – jeszcze na linii produkcyjnej – mają montowane instalacje gazowe. To najbezpieczniejsze wyjście, które wybiera coraz więcej osób chcących jeździć taniej.

O paliwach bardzo dużo się mówi, a głównym temat są zawsze ich stale rosnące ceny. Niestety, od kilkunastu lat, zarówno paliwa ciekłe jak i gaz są coraz droższe i raczej nie możemy nic na to poradzić jak tylko pogodzić się z tego rodzaju stanem rzeczy. Oczywiście zawsze tez możemy zrezygnować z zakupu paliwa i użytkowania samochodu osobowego. Prawdą jest, że koncerny paliwowe zarabiają miliony na sprzedaży benzyny czy oleju napędowego, mając świadomość, że ludzie i tak będą samochody tankować, ponieważ w dzisiejszych czasach trudno już się bez pojazdu obyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *