tir-zaladunek

Rozwiązania logistyczne w firmach transportowych

Coraz więcej nowo powstających jak i tych istniejących już od dłuższego czasu firm transportowych walczy o nowych klientów. Wiąże się to z dużym rozwojem logistyki w Polsce i poza granicą naszego kraju, która spowodowana jest zwiększeniem handlu wysyłkowego.

Współpraca z firmą logistyczną

W obecnym czasie liczba sklepów, które oferuje swoje towary przez Internet jest wyjątkowo duża. W sieci Internetu zamówić można już praktycznie wszystko, od niewielkich produktów wyposażenia domowego do dużych mebli, czy urządzeń AGD i RTV a nawet prefabrykatów budowlanych. Większość sprawnie działających sklepów internetowych decyduje się na współpracę z firmą transportową, zamiast korzystać z popularnych firm kurierskich. Okazuje się bowiem, że prywatne firmy znacznie bardziej dbają o dostarczenie przesyłek w nienaruszonym stanie, a sama współpraca przebiega na znacznie lepszym poziomie i jest dużo przyjaźniejsza i nastawiona na zadowolenie obu stron umowy.

To dlatego też między innymi lokalnie działające firmy logistyczne oferują swoim klientom odpowiednio niższe cenniki. Po otrzymaniu paczek, ustalają dokładny transport i informują klientów o planowanym czasie doręczenie przesyłek do odbiorcy. Firma transportowa ma zazwyczaj wielu klientów z okolicy, dlatego podczas planowania trasy, musi uwzględnić paczki każdego z nich, co pomaga na zminimalizowanie kosztów obsługi transportu.

Dodatkowo rynek przesyłek jest na tyle rozwinięty, że funkcjonuje giełda transportowa. Firmy logistyczne mogą tam szukać zleceń a zleceniodawca może szukać najlepszej opcji do wysyłki swojego towaru.

Paczki zawsze na czas, czyli dobre ustalenie trasy

Logistycy dużych firmy transportowych mają zazwyczaj pełne ręce roboty i muszą naprawdę sporo się wysilić, aby odpowiednio ustalić trasę i czas transportu. Należy uwzględnić nie tylko ilość kilometrów, ale także warunki na drogach, przewidywaną pogodę oraz możliwy ruch, który może znacznie spowolnić cały transport. Zazwyczaj czas dojazdu do klienta określa się w przedziale godzinowym, aby dać kierowcy nieco luzu i nie zmuszać go do przekraczania dozwolonej prędkości wpływającej na bezpieczeństwo jazdy. Kierowcy nie powinni, bowiem działać pod dużą presją czasu, gdyż może to się źle dla nich zakończyć.

Dlatego tak ważne jest dobre ustalenie trasy transportu. Zależy od tego zadowolenie klientów oraz komfort kierowcy. Profesjonalne firmy transportowe zawsze więc zatrudniają doświadczonych logistyków, którzy potrafią przewidywać różne sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, jakie konieczne są do odpowiedniego zaplanowania trasy. Praca logistyka wiąże się, więc z dokładnością i dużym skupieniem uwagi, a także umiejętnością logicznego myślenia.

W ramach Unii Europejskiej czas transportu i dostawy można dość precyzyjnie oszacować. Niestety, w przypadku transportu poza granice UE trzeba liczyć się ze staniem na granicy. Czasami są sytuacje, że przy większym obłożeniu na granicy czeka się nawet kilka dni na przejazd. Wpływa to oczywiście na opóźnienia w dostawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *