opel-astra5

Niebezpieczeństwa związane z transportem i logistyką

Organizacja przewozu towarów samochodami ciężarowymi lub dostawczymi nie należy do łatwych zadań. Odpowiedzialna za to osoba musi mieć na uwadze mnóstwo niezwykle złożonych zagadnień, w tym niebezpieczeństw, jakie czyhają na towar, samochody i kierowców. Oto, co może im zagrażać podczas frachtu i garść porad, jak możemy się zabezpieczyć przed konsekwencjami.

Kradzież

Kradzieże samochodów dostawczych w Polsce zdarzają się coraz rzadziej, ale jednak się zdarzają. Co prawda można ubezpieczyć auto i towar przed kradzieżą, ale ze względu na określoną sumę ubezpieczenia nie zawsze uda nam się odzyskać całość poniesionych w wyniku przestępstwa strat, nie wspominając o tym, że fakt niedostarczenia towaru może pogorszyć nasze stosunki z klientem. Co prawda najnowsze samochody mają już dużo nowoczesnych zabezpieczeń jak nowy Opel Astra – przykład. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed kradzieżą jest inwestycja w monitoring GPS. Technologia ta pozwala nie tylko sprawdzać pozycję pojazdu podczas pracy, ale również po tym, jak zostanie skradziony. Przekazanie policji dostępu do danych satelitarnych stanowi niemal stuprocentową gwarancję odzyskania skradzionego mienia.

Uszkodzenie towaru z winy przewoźnika

To kwestia istotna głównie dla firm logistycznych, które odpowiadają nie tylko za sam przewóz, ale również za załadunek, wyładunek i magazynowanie, podczas których może dojść do uszkodzenia. Nawet mając doskonale wykwalifikowanych i zaufanych pracowników nie można wykluczyć, że coś się z towarem stanie – nawet drobny błąd przy pakowaniu lub np. potknięcie się osoby, która przenosi go z miejsca na miejsce, mogą spowodować poważne straty. Aby zabezpieczyć się przed konsekwencjami najlepiej wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności lub któreś z ubezpieczeń transportowych. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenia te różnią się między sobą i wybierzmy takie, które najlepiej pasuje do naszych konkretnych potrzeb.

Błędy kierowców

Człowiek jest istotą omylną, zawsze musimy liczyć się z tym, że może coś wykonać nieprawidłowo. Kierowcy, zwłaszcza przemierzający jakąś trasę po ras pierwszy, mogą np. pomylić drogę co zaowocuje spóźnieniem w dostawie. Co więcej nie wszyscy zatrudnieni przez nas pracownicy okażą się uczciwi – mogą ukrywać przed nami swój błąd lub nawet podawać nam nieprawidłowe dane celowo, aby podczas przewozu załatwiać własne, prywatne sprawy. Tu również pomoże monitoring GPS i ustalenie harmonogramu, dzięki czemu łatwiej będzie kierowców kontrolować. Warto również zatrudnić doświadczonego i kompetentnego dyspozytora, który będzie w stanie takie sytuacje rozpoznać i odpowiednio zareagować.

Nieprzewidziane okoliczności na drodze

Nie wszystkie zdarzenia da się przewidzieć podczas ustalania harmonogramu pracy floty. Zdarza się, że główne arterie zostają zamknięte np. z powodu remontu, lub pogoda nie pozwoli kierowcy wyruszyć w trasę. Na porządku dziennym są również wypadki i karambole, które mogą być problemem nawet, jeśli nasze auto w nich nie uczestniczy – droga, na której zaistniał karambol bardzo szybko się korkuje, dotyczy to zwłaszcza ważnych tras, po których zazwyczaj poruszają się tiry. Przed takimi sytuacjami również możemy się do pewnego stopnia bronić stawiając na doświadczoną załogę, a także ustalając procedury postępowania. Podczas ustalania procedur warto korzystać zarówno z własnego jak i cudzego doświadczenia.