Hałas komunikacyjny jest jednym z czynników, które ujemnie wpływają na zdrowie człowieka. Co istotne – problem ten dotyka dużej ilości społeczeństwa, zwłaszcza mieszkańców wielkich miast, a także ludzi mieszkających przy ruchliwych ulicach. Skutki przebywania w permanentnym hałasie mogą poważniejsze niż to się wielu z nas wydaje.
Pierwsze objawy wpływu hałasu komunikacyjnego na zdrowie
Osoba, która znalazła się w miejscu, gdzie hałas komunikacyjny jest szczególnie dotkliwy prawdopodobnie bardzo szybko zacznie odczuwać irytację. Złe samopoczucie to nie wszystko. Mieszkanie przy ruchliwych ulicach może powodować kłopoty z zaśnięciem, a także skutecznie uniemożliwić relaks. Naturalną koleją rzeczy jest odczuwanie zmęczenia i chronicznego stresu. Wszystko to powoduje, że trudno jej się skoncentrować, może również cierpieć na nieuzasadnione wybuchy agresji.
Problemy neurologiczne to dopiero początek. Ludzie na co dzień borykający się z hałasem komunikacyjnym częściej niż inni mają zbyt wysokie ciśnienie, szybko ujawniają się u nich również choroby układu krążenia – udary mózgu i zawały serca. Mogą pojawić się także choroby układu pokarmowego i układu mięśniowo-stawowego.
Cechą charakterystyczną osób przebywających w nadmiernym hałasie jest pogorszenie ostrości widzenia i opóźnienie reakcji, co sprawia, że częściej są one sprawcami wypadków drogowych i nie tylko.
Jak pod względem poziomu hałasu komunikacyjnego wygląda Polska na tle Europy?
W Polsce z powodu hałasu komunikacyjnego cierpi kilkanaście milionów osób, jednak pod tym względem nie wyróżniamy się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Problemem jest jednak fakt, że o fakcie pokazanym przez badanie hałasu na zdrowie mówi się niewiele. A z pewnością o wiele mniej niż o zanieczyszczeniu powietrza.
Jak chronić swoje zdrowie przed hałasem komunikacyjnym?
Ograniczenie hałasu komunikacyjnego leży poza zasięgiem przeciętnego obywatela. Kwestie te są regulowane prawnie, jednak efekty działania państwa nie pojawiają się natychmiast. Osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych dróg mogą chronić swój słuch za pomocą nauszników i wkładek dousznych, jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Mało kto miałby ochotę poruszać się po własnym domu z zatkanymi uszami. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które możemy wdrożyć stosunkowo szybko jest wymiana okien na dźwiękoszczelne. Współcześnie produkowane są okna, które mogą zredukować hałas w naszym mieszkaniu praktycznie do zera. Jeżeli drzwi naszego domu usytuowane są od strony ulicy – i one powinny posiadać zwiększone parametry dźwiękoszczelności.
Problemem jest jednak dopływ świeżego powietrza do przestrzeni mieszkalnej. Jeżeli nie chcemy otwierać okien, być może warto zdecydować się na system wentylacji, który nie będzie tego wymagał. W ten sposób można nie tylko uchronić swoje mieszkanie przed hałasem, ale również ograniczyć dopływ zanieczyszczonego powietrza, które jest charakterystyczne dla bardzo ruchliwych ulic i ich okolic.
Polecamy sprawdzić: https://mistralsport.pl/rowery.html