stare bmw

Bejca, szpera i drift. Czyli o BMW słów kilka.

Dlaczego samochody marki BMW stały się obiektem pożądania biznesmenów, dresiarzy oraz wiejskich szpanerów? Trudno oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Najbardziej smutne, jest to, że tak fenomenalna marka staje się z każdym rokiem coraz bardziej wyświechtana i już dziś do popularnych „beemek” została przypięta łatka kiepskiego stereotypu. W związku z tym warto wspomnieć kilka słów o historii i znaczeniu tych rewolucyjnych samochodów.

 

Początki.

bmw logo

Paradoksalnie historia marki BMW wywodzi się z dziedziny lotnictwa i sięga roku 1910. Wówczas to niemiecki przedsiębiorca – Gustav Otto, pionier i pilot bawarskiego lotnictwa nabył licencję na francuskie samoloty jednopłatowe typu Bleriot. Od tego momentu ruszyła przemysłowa lawina produkcji na terenie ówczesnych Niemiec. Fabryka wespół ze szkółką lotnictwa powstała w Bawarii – ściślej w Monachium, gdzie po dziś usytuowany jest centrala koncernu marki BMW. Produkcja samolotów, choć cieszyła się ogromną popularnością z czasem zaczęła przynosić więcej szkody, niż pożytku. Jakość pozostawiała wiele do życzenia, więc i klienci zaczeli odchodzić od marki. Przełomowy moment nastąpił w roku 1917, gdyż zarząd postanowił diametralnie zmienić profil firmy i nastawić się na priorytetową produkcję silników. Koniec wojny był ostatecznym zwieńczeniem produkcji samolotów, jednak w fabryce zachowało się mnóstwo części. Stanowiło to motywację do stworzenia motocykli, który w późniejszym okresie przyjęły nazwę Flink oraz Helios. Zwłaszcza 1923 rok stał się rewolucyjny ze względu na zaprojektowanie i wykonanie jednego z najbardziej kultowych i zupełnie innowacyjnych jak na owe czasy motocykla BMW R-32. Zaledwie 5 lat później w fabryce BMW powstaje pierwsze auto, które zostało odebrane z drwiną ze względu na tragicznej jakości karoserię. Prace trwały długimi latami, jednak żaden rok nie przyniósł rozwiązań na miarę motocykla R-32 w dziedzinie samochodów. Na domiar złego nieuchronnie zbliżała się kolejna wojna, co skłaniało założycieli do powrotu w kwestii produkcji samolotów. Skończyło się na dostarczaniu silników dla niemieckich sił lotniczych. Ale istotne znaczenie miało pokłosie drugiej wojny światowej – wówczas podjęto decyzję o masowej produkcji aut. Pierwszy powojenny samochód marki BMW został zaprezentowany w roku 1954 i nosił nazwę modelu – 502. Od tego momentu priorytetem marki stała się produkcja wysokiej klasy aut, które z roku na rok zyskiwały nowe rzesze fanów.

bmw maska

Teraźniejszość.

 

Ogromny sukces jednej z najpopularniejszych marek na świecie trwa po dziś. Auta marki BMW są cenione we wszystkich przestrzeniach geograficznych ze względu na swe imponujące osiągi oraz solidność i precyzję wykonania. Jednak po upływie wieku na terenie naszego kraju zwłaszcza model E36 stał się przywarą rzezimieszków i osób niebezpiecznych. Lata 90’ są tego najlepszym przykładem, gdyż trudno było spotkać mafijnego bossa, który czarnego BMW serii 3 nie posiada. Samochody tej renomowanej marki znalazły także uznanie w dziedzinie sportów motoryzacyjnych. Śmiało można powiedzieć, że są one bardzo wyraziste i z pewnością będą stanowić kultowe pojazdy jeszcze przez długie lata. Warto odrzucić schematy i skupić się na pięknie historii i ogromnej roli jaką odegrała na przestrzeni wieku ta fenomenalna marka. Każdy kto prowadził BMW doskonale wie, że wrażenia są fantastyczne, a auto niepowtarzalne.