Co warto wiedzieć przed zakupem kasku rowerowego?

O tym, że jazda na rowerze może wiązać się z ryzykiem wypadku i potencjalnie śmiertelnego w skutkach urazu głowy, nie trzeba nikogo przekonywać. Nieco inaczej prezentuje się kwestia doboru odpowiedniego sprzętu, ponieważ w obliczu różnorodności dostępnych na rynku kasków niejeden laik może poczuć się zdezorientowany. Co więc warto wiedzieć o kaskach rowerowych zanim przystąpi się do zakupu?

Czy wszystkie kaski chronią tak samo?

Większość zwolenników jazdy w kasku rowerowym powie, że lepiej mieć jakikolwiek kask niż żaden. Nie jest to do końca prawda. Kaski rowerowe produkowane i sprzedawane w Unii Europejskiej muszą spełniać normę EN 1078, która określa, czy kask skutecznie chroni głowę przed urazami. Niestety, da się dostać w Polsce kaski, które tej normy nie spełniają. Jeżeli więc kask jest podejrzanie tani, nie znamy jego producenta albo nie wiemy skąd pochodzi – lepiej zachować ostrożność. Dobrze jest też unikać giełd, targów i nie zamawiać kasków z dziwnych, chińskich sklepów. Na kasku zdecydowanie nie powinno się oszczędzać.

Bezpieczne kaski można nabyć już w kwocie kilkudziesięciu złotych, tak więc zakup dobrego sprzętu nie jest bardzo kosztowny, jeżeli porównać to z ceną jaką można zapłacić za jazdę bez niego.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kasku?

Kaski rowerowe (Zobacz ofertę są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest oczywiście rozmiar. Ponieważ zdjęcia i podawane przez producentów rozmiarówki potrafią trochę przekłamywać rzeczywistość, najlepszym rozwiązaniem jest przymierzyć kask na własnej głowie. Jest to też jeden z głównych argumentów przemawiających za tym, żeby kupować kaski z sklepach, a nie za pośrednictwem Internetu.

Warto też zwrócić uwagę na ilość otworów. Zasada jest następująca: im więcej otworów w kasku, tym lepsza wentylacja głowy w czasie jazdy i tym mniejsza wytrzymałość kasku, a więc słabsze zabezpieczenie, aczkolwiek spełnianie normy EN 1078 gwarantuje, że kask powinien ochronić głowę bez względu na to, ile ma otworów. Kaski z dużą ilością otworów są polecane osobom gustującym w szybkiej, bardziej męczącej jeździe, która skutkuje intensywnym poceniem się.

Dla wielu osób istotne znaczenie ma też waga kasku. Większość kasków jest stosunkowo lekka, jednak warto dobrać taki, który nie będzie ciążył na głowie i nie będzie ograniczał ruchów.

Kiedy trzeba zmienić kask?

Kaski rowerowe, z czego wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, są w zasadzie jednorazowe. Jeśli dojdzie do uderzenia kaskiem o asfalt, ziemię czy dowolną twardą powierzchnię, wskutek czego pojawi się choćby najdrobniejsze uszkodzenie, pęknięcie albo większa rysa, to jego struktura zostaje osłabiona i przy kolejnym wypadku może nie spełnić powierzonej mu funkcji ochronnej.

Nie trzeba oczywiście popadać w przesadę i wymienić kask po każdym zderzeniem z nisko zwisającą gałęzią, ale po każdym tego typu zdarzeniu należy kask zdjąć i dokładnie obejrzeć. Od tego, czy jest w dobrej kondycji, może zależeć w przyszłości nasze życie.

Współpraca: sklep fox