pile

Wymiana opon – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Czy zima jak co roku zaskoczy kierowców? Wielu z pewnością, choć mamy do czynienia z pozytywnym trendem polegającym na rosnącej świadomości wielu z nich. Badania statystyczne potwierdzają, iż z roku na rok na początku sezonu jesienno-zimowego rośnie procent kierowców, którzy na czas dokonują zmiany opon z letnich na zimowe. Coraz większa liczba osób również inwestuje w nowe opony omijając wysypiska aut po kolizji. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru opon oraz ich zmiany? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Sprawdzenie opon u źródła

Przed wyborem opon zimowych należy przede wszystkim sprawdzić jaki ich rodzaj rekomenduje producent auta. Podstawowe parametry, które powinien uwzględnić w raporcie to rozmiar, nośność oraz prędkość. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, iż opona to jedyny element pojazdu, który ma kontakt z podłożem. Właśnie dlatego wybór opon powinien być przemyślany. Najrozsądniej skonsultować go ze specjalistami – np. z osobami z wyspecjalizowanego zakładu oponiarskiego.

tyre

Cena to kwestia drugorzędna

Wielu kierowców wybierając opony sugeruje się przede wszystkim ich ceną. W efekcie większość z nas, bo blisko 72% decyduje się na zakup opon używanych. 1/3 osób kupujących upraszcza kwestie zakupu inwestując w całe koła, które w ich mniemaniu powinny wystarczyć na kilka sezonów. To bardzo ryzykowne podejście, które stanowi bardzo często przyczynę wypadków na rodzimych drogach. Prawda jest taka, że niezależnie od innowacyjnych rozwiązań technologicznych w produkcji opon, prawa fizyki pozostają niezmienne. To właśnie na oponach skupia się cała siła wynikająca z przeróżnych przeciążeń oraz reakcji systemów bezpieczeństwa. O żywotność nowych opon zimowych zapytaliśmy eksperta – Krzysztofa Żuromskiego :
„Kondycja opon – przede wszystkim bieżnika, który w przypadku wariantu zimowego odgrywa kluczową rolę zależy od ilości przebiegu. Jeśli chodzi o opony zimowe od renomowanego producenta, to ich eksploatacja na poziomie 30.000km w skali roku powinna wystarczyć na około 4 lata. Poza bieżnikiem bardzo ważne znaczenie ma także mieszanka gumy. To podstawowe kryterium związane z przyczepnością…”
Podsumowując – cena w przypadku opon zimowych powinna być kwestią drugo, a nawet trzeciorzędną. Inwestycja w nasze bezpieczeństwo nie powinna być przeliczana na złotówki.

tires

Co mówią przepisy prawne?

Choć zwolenników i przeciwników sezonowej wymiany opon jest w naszym kraju wielu, to regulacje prawne walnie przyczyniają się do opowiedzenia po jednej ze stron. Aktualne przepisy mówią o tym, iż bez względu na wariant oraz rozmiar opon kluczowym aspektem pozostaje głębokość wspomnianego bieżnika. Minimalna głębokość bieżnika opony wynosi obecnie 1.6mm. Eksperci ze świata motoryzacji na owe dane uśmiechają się, bowiem ich zdaniem na podstawie wielu przeprowadzonych testów oraz badań w celu zachowania dostatecznej trakcji głębokość bieżnika u opon letnich powinna wynosić minimalnie 2mm, zaś w przypadku wersji zimowej – 4mm.
Przy współpracy z CenterCar.