Czym jest geometria kół i zbieżność?
Geometria kół to określenie ustawień, które koryguje się w razie potrzeby. Każdy model samochodu ma własne ustawienia zalecane przez producenta. Na geometrie składa się:
- zbieżność kół,
- kąt ich pochylenia,
- kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
- kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.
Zbieżność to kąt położenia kół jednej osi względem siebie. Są trzy rodzaje zbieżności:
- Ustawienie zbieżne kół (dodatnie) – występuje kiedy koła są zwrócone do wewnątrz patrząc z góry samochodu.
- Ustawienie rozbieżne kół (ujemne) – występuje kiedy koła są zwrócone do zewnątrz patrząc z góry samochodu.
- Bieżność zerowa – występuje kiedy koła są równoległe wobec siebie.
W samochodzie tylnonapędowym koła ustawione są do wewnątrz (1), w autach przednionapędowych i z napędem 4×4 koła są ustawione rozbieżnie (2)
Po co ustawiać zbieżność kół?
Prawidłowe ustawienie zbieżności przede wszystkim zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo. Ponadto, auta dobrze ustawione zużywają mniej paliwa. Poprzez mniejsze opory geometria przedłuża życie opon, elementów zawieszenia i układu kierowniczego.

Jak poznać, że w naszym aucie geometria jest źle ustawiona
Zacznijmy od tego, że geometria w aucie może zmienić się sama na skutek wjechania w dziurę, kolizji lub zmiany opon. Jeśli auto ma nieprawidłowo ustawioną zbieżność to zazwyczaj samo odbija w którąś ze stron. Można to też łatwo poznać po tempie zużywania się bieżnika. Jeśli jest ono szybkie i nierównomierne – oznacza to źle ustawioną zbieżność. Zła geometria może powodować również zużycie elementów zawieszenia i układu kierowniczego oraz wyższe spalanie.
Gdzie sprawdzić geometrie, ile to kosztuje i co ile ją sprawdzać?

Geometrie kół sprawdza się w wyspecjalizowanych warsztatach, tam diagnosta jest w stanie szybko sprawdzić i ewentualnie poprawić ustawienia zbieżności. Koszt to zazwyczaj od 50 do 100 zł. Geometria to nie tylko zbieżność, obejmuję to również sprawdzenie i korektę innych parametrów. Zdaniem ekspertów, geometria kół powinna być sprawdzana raz na rok, najlepiej po zimie. Pamiętajmy o zbieżności w naszych autach, jeśli chcemy żeby służyły nam jak najdłużej.