auto

Mechanika samochodowa

Właściwa geometria kół i jej ustawianie ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzenia samochodu i kosztów jego eksploatacji. Gdy jest zła może dojść do tragicznego wypadku. Nawet wypadnięcia auta z drogi. Dlatego specjaliści zalecają, aby sprawdzać ją przynajmniej raz do roku i po każdej naprawie jakichkolwiek elementów układu zawieszenia lub nawet wymianie opon.

Ściąganie auta i piszczenie opon

Jednym z najczęstszych objawów złej geometrii kół jest ściąganie auta. Jeżeli na równej i prostej drodze puścimy kierownicę, a auto zaczyna zjeżdżać na jedna stronę, to może być to wina niewłaściwej geometrii kół i koniecznie jest jej ustawienie. Zła geometria może również powodować, że auto reaguje z pewnym opóźnieniem na ruchy kierownicą lub w czasie jazdy w zakręcie słychać popiskiwanie opon. Niewłaściwa geometria jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może spowodować nawet wypadnięcie auta z drogi. Poza tym powoduje większe koszty użytkowania auta, ponieważ wpływa na szybsze i nierównomierne zużywanie się opon.

broda

Tylko w warsztacie

Praktycznie nie ma możliwości, aby ustawianie geometrii kół robić we własnym zakresie, w garażowych lub parkingowych warunkach. Trzeba to wykonywać wyłącznie w wyspecjalizowanych warsztatach posiadających odpowiedni sprzęt. Jest on dość drogi i nie jest prosty w obsłudze oraz wymaga specjalistycznej wiedzy. Na przykład dostępu do danych producenta samochodu, dotyczących prawidłowego ustawienia geometrii kół. Natomiast sam proces nie trwa już przesadnie długo. Zajmuje zwykle kilkadziesiąt minut. Geometria kół – ustawianie to koszt średnio od 50 do 100 złotych. 

hala

Auto bez uszkodzeń

Na wykonanie takiej usługi trzeba przyjechać samochodem bez uszkodzonych elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Również opony o różnych bieżnikach będą przeszkodą. Geometria kół i ustawianie to koszt średnio od 50 do 100 złotych. Podstawowy parametr, który sprawdza i reguluje diagnosta, to zbieżność kół, czyli wzajemne ustawienie względem siebie kół przednich i tylnych. Geometria obejmuje również sprawdzenie i ewentualną korektę innych parametrów. Jakich? Wszystko zależy od typu pojazdu i wymagań jego producenta.