auto

Leasing czy kredyt? Różnice są zastraszające!

Z danych opublikowanych przez markę Tax Care wynika, iż przy zakupie drugiego auta w cenie oscylującej w granicach 180tys złotych różnica na korzyść leasingu względem kredytu sięga niespełna 18tys złotych. Różnica ta jest ogromna – jaki mechanizm towarzyszy tym obliczeniom? Odpowiedź na to i wiele innych pytań w dzisiejszym artykule.

Dylemat dotyczący wyboru leasingu i kredytu przyświeca wielu przedsiębiorcom. Kluczowym aspektem w obliczeniach pozostaje aspekt podatkowy, a w konsekwencji – opłacalność. To właśnie na tych mechanizmie bazuje raport marki Tax Care, która obliczyła na przykładzie tańszego oraz droższego auta osobowego różnice wynikające z kosztów zestawienia kredytu oraz leasingu. Obliczenia oscylowały wokół dwóch kwestii – odliczenia podatku VAT oraz zaliczanie auta do kosztów, czyli uzyskanych przychodów obniżając w ten sposób wysokość podatku dochodowego.

Jakie kryteria zawiera raport?

Aby wyliczenia mogły być rzetelne należało jasno określić najważniejsze kryteria. W raporcie zawarto następujące warunki :
– czas spłaty w obu przypadkach określony na 5 lat
– auto w przypadku kredytu określono mianem środka trwałego
– forma opodatkowania przedsiębiorcy ma charakter linowy
– prowizja wynosi 5%
– rodzaj leasingu to wariant operacyjny – najpopularniejszy obecnie

W przypadku auta o wartości 65tys złotych efektywny koszt zakupu z uwzględnieniem formy kredytu wynosi 61.8tys złotych – tak wynika z obliczeń zawartych w raporcie. Warto dodać, iż są to obliczenia uśrednione. Auto o tej samej wartości w przypadku leasingu kosztowałoby 61.3tys złotych, a zatem mamy do czynienia z różnicą na poziomie 500zł. Podążając tropem wzoru w przypadku nowego auta o wartości 180tys złotych różnica ta wynosi aż 18tys złotych. Jak owe obliczenia mają się aktualnego prawa podatkowego?

kobieta

Leasing, kredyt, a prawo podatkowe

W przypadku aut osobowych przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 60% podatku VAT wykazanego na fakturze, przy czym kwota ostateczna nie może przekroczyć 6tys złotych. Część pozostała, czyli tzw. nieodliczona wynosi stanowi koszt uzyskania przychodu. Jeśli kupujemy auto na kredyt podatek VAT odliczamy jednorazowo – z góry. To spora różnica, bowiem w kwestii leasingu operacyjnego mamy do czynienia ze świadczeniami miesięcznymi z faktur na czynsz, aż do momentu dotarcia do założonego w umowie limitu . W związku z owym mechanizmem rodzi się zasadnicze pytanie – skąd biorą się tak duże różnice oraz rozbieżności?

Wynika to z faktu, iż przy zakupie auta osobowego występują ograniczenia przy rozliczaniu kosztów przychodu. Warto podkreślić, że występują one wyłącznie na wypadek kredytu. Leasing operacyjny pomija większość ograniczeń odznaczając się tym samym zwiększoną elastycznością, co w przypadku współczesnych przedsiębiorstw jest sporym komfortem.

Przy współpracy z Leasing Gliwice.