car

Debiut ósmej generacji Porsche 911

Słyszysz „911” – myślisz, Porsche. Ta zależność przyświeca motoryzacyjnemu światu już od debiutu pierwszej generacji kultowego modelu niemieckiej marki. Końcówka roku 2018 to moment w którym tenże motoryzacyjny świat ujrzał ósmą generację 911. Czym wyróżnia się debiutujący również na rodzimym rynku model? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Nowy design?

Choć eksperci związani z marką Porsche hucznie zapowiadali estetyczną rewolucję, to w praktyce zmiany w linii nadwozia debiutującej – ósmej generacji modelu 911 są kosmetyczne. Zmianom uległy przede wszystkim nadkola, które zostały poszerzone. Skrywają w sobie koła z 20-calowymi obręczami na przedniej osi oraz 21-calowymi w osi tylnej. Dzięki temu zabiegowi tylny pas posiada identyczną szerokość we wszystkich dostępnych modelach Porsche jeszcze bardziej uwypuklając smukłość środkowej części nadwozia. W części przedniej linia nadwozia została z kolei poszerzona o 45mm, a na smukłość partii środkowej wpływa ponadto ukrycie klamek w drzwiach, które wysuwają się w sposób zautomatyzowany. Zmianie uległ także design związany z oświetleniem – w pojeździe zastosowano nowe – LED-owe reflektory oraz elegancki i drapieżny zarazem pas świetlny z tyłu. Szerszy jest także tylny spoiler, a ciekawostkę stanowi fakt, że może zmieniać on swoje położenie. O zmiany estetyczne w nowym modelu kultowego auta zapytaliśmy eksperta – Romana Dwornego.

„Porsche 911 w typie 922 pomimo rewolucyjnych zapowiedzi konstruktorów nie zmieniło drastyczne designu. Powiedzmy sobie szczerze – wszelkie diametralne zmiany byłyby zamordyzmem w przypadku tak rozpoznawalnego modelu. Choć projektanci nie mogli pozwolić sobie na szaleństwa, to nie oznacza, że zmian nie ma żadnych. Dla mnie najciekawszą jest stworzenie karoserii praktycznie w całości z aluminium. To prawdziwa gratka zwłaszcza dla miłośników starej motoryzacji…”

Dwa warianty

Nowe Porsche 911 zadebiutowało w dwóch podstawowych wariantach – Carrera S z napędem na tył oraz Carrera 4S z napędem na cztery koła. Jednostka cylindrowa to tradycyjny dla Porsche sześciocylindrowy bokser, który w nowym modelu odznacza się mocą na poziomie 450KM, czyli około 30KM większej niż w przypadku poprzednika. Nowa generacja jest ponadto szybsza o 0.4s od poprzedniej.

– 911 Carrera S – 3,7 s, 308 km/h prędkości maksymalnej

– 911 Carrera 4S – 3,6 s, 306 km/h prędkości maksymalnej

W pakiecie rozszerzonym mamy do wyboru wariant Sport Chrono, który jest szybszy od Carrery S o 0.2s. Uśrednione zużycie paliwa we wszystkich wariantach oscyluje w granicach 9l/100km.

Gdańska premiera

Porsche 911 zadebiutowało w Polsce na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku – 7 lutego. Podczas oficjalnej prezentacji na uwagę zasługiwała efektowna oprawa wizualizacyjna i świetlna. 911 gości mogło ujrzeć na własne oczy punktualnie o 21.11h przedstawiciela ósmej generacji kultowej niemieckiej marki. Ceny nowej 911 oscylować będą w granicach 520-550 tysięcy złotych.

Przy współpracy z https://www.centercar.pl/.