samochod-flotowy-skoda

Flota samochodów jako sposób na reklamę

Floty aut możemy spotkać praktycznie w każdej branży. Oczywiście najbardziej oczywista jest tu branża transportowa, jednak również firmy niezwiązane z transportem w żaden sposób utrzymują sieci przedstawicieli handlowych i floty aut osobowych, które im służą. Jedną z niedocenianych zalet posiadania floty aut jest możliwość bardzo skutecznego rozreklamowania produktu. W jaki sposób można to zrobić?

Przedstawiciele handlowi

Mogłoby się wydawać, że w dobie internetu i kontaktów wirtualnych przedstawiciele handlowi są skazani na zagładę. Tymczasem mają się dobrze, okazuje się wręcz, że jest ich coraz więcej i coraz lepiej prosperują. Dlaczego?

Przedstawiciel handlowy działa poprzez bezpośredni kontakt z klientem. Jak pokazują eksperymenty psychologiczne, osobie, którą widzimy na własne oczy, znacznie trudniej jest odmówić niż komuś, kto zagaduje do nas za pomocą komunikatora lub przez telefon. Mimo, że dotarcie do potencjalnego klienta oznacza wyższy koszt (paliwo, płaca przedstawiciela handlowego itp.) to jednak skuteczność tej metody rekompensuje wydatki z nawiązką. Co więcej przedstawiciele handlowi poruszający się służbowymi autami są w stanie dotrzeć nawet w bardzo mało uczęszczane miejsca, gdzie co prawda rynek jest mniejszy, ale to samo dotyczy konkurencji. Współczesny biznes polega w dużej mierze na wyścigu – ten, kto pierwszy dostrzeże niszę i uda mu się ją zapełnić – wygrywa. Klienta, który ma już dostawcę towaru podobnego do naszego trudno będzie przekonać do zmiany. Tu znów wchodzimy na terytorium psychologii – jedną z zasad kierujących ludzkim postępowaniem jest zasada lojalności. Myśl o tym, że klient miałby zmienić dostawcę nawet tego z nim nie konsultując może wydawać mu się odstręczająca.

Promowanie marki

Zarówno samochody osobowe, jakimi poruszają się przedstawiciele handlowi, jak i tiry i samochody dostawcze, za pomocą których dostarczamy swój towar do magazynów i sklepów stacjonarnych, mogą w bardzo udany sposób promować naszą marką. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby naczepę lub karoserię ozdobić logo naszej firmy, albo nawet za pomocą malowania poinformować świat o naszej nowej ofercie.

Reklama taka jest bardzo skuteczna, ponieważ wychodzi nieco poza utarte konwencje. Do reklam na bilbordach, w telewizji, w gazetach, w serwisach internetowych czy radiu zdążyliśmy już przywyknąć, a to oznacza, że nie poświęcamy im zbyt dużo uwagi. Co więcej tradycyjne przestrzenie reklamowe są po prostu przeładowane – ilość obecnych w nich marek jest tak duża, że nie da się zapamiętać wszystkich i w efekcie większość ludzi nie zapamiętuje żadnej. Reklama na samochodzie jest natomiast pomysłem dość zaskakującym. Owszem – coraz popularniejszym, ale jednak zaskakującym. Dzięki malowaniu nasza marka będzie widoczna dla współuczestników ruchu, osób, które przechodzą obok zaparkowanego tira, nawet dla nadzorujących ruch policjantów. Oni wszyscy są naszymi potencjalnymi klientami, dlaczego nie mielibyśmy wykorzystać tego nietypowego kanału komunikacji?

Problem z reklamowaniem towaru przy pomocy floty samochodów polega na tym, że o ile w przypadku przedstawicieli handlowych da się dokładnie policzyć ile firma zarabia na ich działaniach, o tyle jeśli chodzi o promowanie marki za pomocą malowania samochodów jest to praktycznie niepoliczalne. Promocja ta jednak jest skuteczna i ci, którzy w nią nie wierzą po prostu tracą. Tutaj dowiesz się więcej o zarządzaniu flotą, zapraszamy.